Bajki z morałem dla dzieci, które lubią zadawać pytania

bajki

Czytanie bajek to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Każda przeczytana książka może być też doskonałym narzędziem wpływającym na dziecięcy rozwój. Opowieści z barwnymi bohaterami odzwierciedlają sposób myślenia oraz pozwalają współodczuwać, co wydatnie wpływa na podświadomość dziecka. Po co dziecku bajki z morałem? Czy zawarte w nich prawdy życiowe mogą okazać się przydatne w rzeczywistości?

Bajkowy świat nie jest pozbawiony trudnych spraw i sytuacji

Żaden świat nie jest bezproblemowy, podobnie jak w przypadku kolorowego i beztroskiego świata dziecka. Wiele spraw, które są oczywiste dla dorosłych, dla malucha mogą okazać się przeszkodą trudną do pokonania. Stąd też bajki z morałem mogą stanowić podstawę to nauki w rozpoznawaniu, nazywaniu i radzeniu sobie z wieloma różnorodnymi emocjami. Sugestia wyboru najlepszego wyboru z trudnej sytuacji może w przyszłości zaowocować u dziecka podobnym sposobem myślenia. Maluch kierując się wskazówkami z książki może zyskać wiarę we własne możliwości.

Najistotniejszą cechą bajki jest morał

Opowieści zawierające podsumowanie, puentę mają charakter pouczający. Objaśnienie symboliki, metafory w utworze najczęściej przedstawiane jest jako nakaz lub zakaz. Funkcja umoralniająca, to sposób na tłumaczenie i przekazywanie fundamentalnych prawd, m.in. czym jest dobro i zło, jak je odróżnić oraz jak zachować się w pewnych sytuacjach. Najczęściej wyjaśnienie całej historii dotyczy ludzkich cech, ale także uwarunkowane jest powiązaniami z daną tradycją, właściwościami kultury charakterystycznymi dla danego regionu świata.

Bo morał z tego taki…

Bajki z morałem są zazwyczaj krótkimi utworami, których konstrukcja skupia się na przekazywaniu prawd dla dzieci. Funkcja moralizatorska tego typu utworów ma na celu kształtować charakter maluchów. Nie liczy się to, czy jest to ciekawa czy też śmieszna treść, najważniejsza w tego rodzaju przekazach jest wartość przekazywana właśnie w morale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *