Czy bajki na dobranoc mogą być straszne?

straszne bajki

Bajka to nieodzowny element dzieciństwa każdego dziecka. Historie opowiadane, czytane przez naszych rodziców,do dziś zostały przez nas zapamiętane spełniając bardzo ważną rolę w naszym życiu i rozwoju. Baśni, bajkowe historie są po to, aby nabyć umiejętność wyciągania wniosków, prawd życiowych, pouczeń oraz wskazówek. Jednak, jak postąpić w sytuacji, gdy w bajce występuje zła postać? Jak podchodzić do tego rodzaju bohaterów?

Straszne bajki nie tylko dla niegrzecznych dzieci

Rodzice kierując się miłością do swoich dzieci bardzo często pragną pozbyć się z ich drogi wszystkiego, co jest przykre. Stąd właśnie wzięła się teoria, że bajka na dobranoc nie powinna poruszać kwestii zagrożeń, strasznych postaci czy doświadczania strachu. Jednak wychowanie bez stresu nie jest właściwym podejściem. Strach jest nieodłącznym składnikiem naszego życia, choć to uczucie nieprzyjemne, które w pewnych momentach może zaważyć o przetrwaniu.

Niepokojące historie treningiem radzenia sobie ze strachem

Przykre doświadczenia w życiu dziecka prędzej czy później nadejdą, a jeśli nigdy wcześniej nie było okazji ich przepracować, to strasznabajka na dobranoc może okazać się w tej kwestii pomocna. To pewnego rodzaju konkretny bodziec, który nauczy pociechę, jak radzić sobie z niebezpiecznymi osobami, okolicznościami czy zagrożeniami. Uczucie lęku jest mniej konkretnym, rozciągniętym w czasie doświadczeniem, które niekiedy wymaga pomocy specjalisty.Bajka na dobranoc traktująca o tym umożliwi przeciwstawienie się z wieloma przeciwnościami.

Lek na straszne sny

W trakcie rozwoju emocjonalnego dziecko zaczyna się bać potworów i innych postaci będących projekcją jego wyobraźni. Pojawiają się też straszne sny, które pomoże zwalczyć straszna bajka na dobranoc. Historia opowiedziana w ten sposób pozwoli skanalizować emocje, przeżyć lęk w towarzystwie bliskiej osoby. W ten sposób maluch będzie miał czas, aby uspokoić się i domknąć kwestie związane ze swoimi niepokojami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *