Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

Bajki

Świat bajek i baśni jest jedyny i niepowtarzalny. W czytanych historyjkach często poruszane są tematy pragnienia, tęsknoty, marzeń, radości oraz smutków. Ich charakter jest uniwersalny oraz ponadczasowy. Często też bohaterowie stają się naszym odbiciem z lat dziecięcych. Czy wymienione zalety bajek sprawiają, że ich czytanie przyniesie korzyści i wpłynie w pewien sposób na rozwój dziecka? Czy warto je czytać?

Wartość jaką niosą ze sobą bajki

Dostarczenie prawd życiowych oraz przygotowanie dziecka do życia, to podstawowe zalety, jakie niosą za sobą bajki czytane przez rodziców swoim maluchom. Idylla często przedstawiana w fabule bajkowych opowieści przekazywana jest po to, aby podkreślać świat beztroski, pozbawiony zmartwień. Ukazywana jest otoczka idealnego i pięknego życia, w którym z problemami zawsze można sobie poradzić kierując się zawsze dobrymi intencjami. Czy w ten sposób nie pozbawiamy naszych dzieci zaradności oraz nie przedstawiamy fałszywego obrazu rzeczywistości?

Subtelne pokazanie dziecku rzeczywistości nie zawsze usłanej różami

Bajki do czytania nie pozbawiają dziecka życiowej zaradności, ani też nie skazują na bezradność w chwilach, gdy w życiu spotka je coś złego. Fabuła przekazywanych opowieści najczęściej pokazuje, że rzeczywistość nie zawsze jest przyjazna, gdyż pojedynek ze złem i przeszkodami w życiu są nieuniknione. Tylko i wyłącznie przy dużych staraniach jesteśmy w stanie uporać się z problemami. Tego właśnie uczą małego słuchacza bajki do czytania.

W jaki sposób można wykorzystać treść bajki?

Metafora bajkowa może być przekazana dziecku, w taki sposób aby można było poznać prawdy życiowe. Zło należy przezwyciężać dobrem, a każdy główny bohater to postać o wielu cechach pozytywnych. W ten sposób dziecko dowiaduje się z bajki do czytania, że bycie dobrym, to jedyna możliwość na zostanie dzielnym królewiczem bądź rycerzem. Przekaz historii czytanych dziecku nie zawsze jest dosłowny, ale też nie jest abstrakcją, z którą nie poradzi sobie umysł dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *