Dlaczego wieczór jest najlepszą porą do czytania bajek dzieciom?

bajki na dobranoc

Wszyscy potrzebujemy snu, tak aby prawidłowo funkcjonować w życiu codziennym. Dorastając zapotrzebowanie na sen maleje i koniec końców śpimy coraz krócej. Jednak od najmłodszych lat prowadzenie rytuału czytania wieczorem sprawi, że cała historia wpłynie na wyobraźnię i zdolności komunikacyjne dziecka. Stąd bajki przed pójściem spać potrafią uspokoić dziecko i lepiej stymulują jego wyobraźnię.

Od najmłodszych lat uczyć je, jak należy zasypiać

Zbliżająca się pora snu powinna być postrzegana przez dziecko jako coś dobrego dla ciała i umysłu. To nie rodzaj kary, ale możliwość regeneracji. Bajki na dobranoc, które powinny być czytane dziecku co wieczór są nie tylko przyjemne, ale także potrafią działać uspokajająco.Ponadto pogłębiają więź z rodzicami i wzbogacają słownictwa dziecka. Bajkowe historie przyczyniają się rozwoju samodzielnego myślenia, a także pomagają odróżnić dobro od zła.

Zadbanie o klimat opłaci się

Bajki na dobranoc w późniejszym wieku mogą zaowocować tym, że dziecko będzie uwielbiało czytać książki. Wynikać to będzie z chęci pobudzania wyobraźni, która dzięki codziennemu rytuałowi czytania historii do poduszki jest bardziej rozwinięta. Dobra bajka, to także efekt odpowiednio zaaranżowanej atmosfery. Przyciemnione światło, ciepłe pomieszczenie, miękka poduszka, opowiadana historia w ten sposób zapewni dziecku sen dobrej jakości, ułatwi też zasypianie.

Bajki na dobranoc gwarantujące spokój i umożliwiające wizualizację

Słuchanie opowieści w spokojnej atmosferze pozwala również na trenowanie pamięci i koncentracji dziecka. Tym samym zapamiętuje treść, a po jakimś czasie jest w stanie odtworzyć ze szczegółami zasłyszaną historię. Czynność słuchania jest równie ważna, a bajki na dobranoc pomogą zakończyć gonitwę myśli, dadzą ukojenie i doprowadzą do wyciszenia i pełnej relaksacji. Warto zaznaczyć, że wspólnie spędzony czas przed snem dziecka z rodzicem to szansa na zacieśnienie więzi oraz danie maluchowi poczucia bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *