Przeznaczenie i charakterystyka bajek terapeutycznych

bajki

Pomagają dziecku przezwyciężać największe lęki oraz umożliwiają radzenie sobie w różnych, często kłopotliwych sytuacjach. Dla maluchów wiele wydarzeń może okazać się znacznie trudniejsze niż nam się wydaje. Bajki terapeutyczne mają być pomocą dla rodziców w opowiedzeniu niełatwych tematów, mają wyjaśniać, w jaki sposób przedstawić zagadnienie dziecku. To nie są zwykłe bajki, tylko te, które mają na celu leczyć.

Jak bajka terapeutyczna może wpłynąć na dziecko?

Zdaniem czołowych autorów bajek terapeutycznych, treść historii powinna być poznawana zarówno przez małe, jak i starsze dzieci. To najlepsza forma przekazu wiele technik wychowawczych. Bajka terapeutyczna pozwala na zdobycie umiejętności prawidłowego odbioru przekazu, czyli decentrację interpersonalną. To zdolność do myślenia na temat, co w danej sytuacji mógł ktoś pomyśleć lub jakby postąpił. Coraz lepiej rozumiejące siebie i swoje otoczenie dziecko będzie w stanie tłumaczyć zachowanie innych ludzi.

To nie są zwykłe bajki

Bajka terapeutyczna nie może być nazywana zwykłą bajką. Ich fenomen polega na skoncentrowaniu się na najtrudniejszych tematach, zwłaszcza tych problemowych emocjonalnie. W krótkim opowiadaniu można zapoznać się z wieloma wzorami radzenia sobie z silnymi emocjami i przeżyciami. Umiejętność nazywania uczuć, przypisywanie im znaczeń i ustalanie strategii rozwiązywania napotkanych problemów, to wszystko może pojąć słuchacz bajki terapeutycznej.

Rodzaje bajek terapeutycznych

Bohaterowie opowieści przeżywają podobne problemy co nasze, dzięki czemu stymulują dziecko do zmiany w spojrzeniu na sytuacje, trudne życiowo. Najczęściej wymianie się bajki psychoedukacyjne, których głównym celem jest poradzenie sobie z negatywnymi emocjami i wpływ na zmiany w sposobu myślenia o nich. Z kolei bajki psychoterapeutyczne dotyczą już nabytych negatywnych przeżyć, lęków i emocji. Ich treść pokrywa się z aktualną sytuacją, w której znajduje się dziecko. Ostatnim rodzajem są bajki relaksacyjne służące odprężeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *