Zalety audiobooków, czyli jak bajki do słuchania wpływają na rozwój naszych dzieci?

audiobook

Jeszcze niektórzy z nas pamiętają kasety magnetofonowe, które pełniły rolę pierwszych dostępnych na rynku audiobooków. To właśnie z nich płynął podkład muzyczny, który ubarwiał głos czytającego najpiękniejsze bajki. Nagrania trwały zawsze określony czas, można było zatrzymać i ponowić odczyt w każdej chwili. Bajki do słuchania, aż do dziś rozwijają wyobraźnię dziecibez najmniejszego wysiłku rodziców.

Kojący odpoczynek i ćwiczenie wyobraźni

Zupełnie tak jak książki, bajki do słuchania pozwalają na rozwijanie wyobraźni. Wystarczy zamknąć oczy i udać się w podróż do świata, który w chwili odtwarzania audiobooka jest dla nas słyszalny, a postaci z opowiadania posiadają swoje głosy. Zwłaszcza, że technologia sprawia, że w ramach niskich cen możliwe jest wysłuchanie nieskończonej ilości historii. Kasety odeszły w zapomnienie, zostały wyparte przez płyty CD oraz internetowe muzyczne, audiobookowe serwisy.

Idealnie koją do snu

Są takie chwile w ciągu dnia, kiedy zarówno dorośli, jak i dzieci mają poczucie, że dociera do nich za dużo bodźców. Zwłaszcza pod koniec intensywnego dnia nie jesteśmy w stanie wykonać wielu prostych czynności. Często nie mamy też siły przeczytać dziecku choćby najkrótszego opowiadania. W takich momentach jako koło ratunkowe mogą posłużyć bajki do słuchania. Rodzic może odpoczywać, a dziecko słuchać i odpływać w idylliczny świat. Audiobook to rewelacyjne kołysanki, które ułożą do snu nawet najbardziej wytrwałego malucha.

Nowa interpretacja i zabawa głosem

Nie da się ukryć, że nie każdy rodzic jest w stanie przeczytać bajkę w taki sposób, jak choćby Piotr Fronczewski czy Anna Dymna. Bajki do słuchania są na to dowodem, a tym samym nabierają własnego wydźwięku, interpretacji, którą aktorzy, lektorzy są w stanie w wyjątkowy sposób uchwycić. Podczas kolejnego przesłuchania opowieści, dziecko może zwrócić uwagę na elementy, które przy pierwszym odsłuchu mogły zostać pominięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *